Thursday 31 December 2020

Lutanje Balkanom - Novogodišnji rezime 2020.

S obzirom da već godinama unazad posljednjim tekstom u decembru sumiram proteklih 365 dana putovanja, odlučio sam da ne kvarim tu tradiciju ni ovoga puta. Mislim da nema potrebe posebno naglašavati kakva je ovo godina bila i da se bezazleni januar u kome smo pravili brojne planove za nadolazeći period, već u martu transformisao u sveopšte ludilo, strah i neizvjesnost. Niko nije znao sa čime se suočavamo; jedni su dizali paniku, drugi su tvrdili da je u pitanju zavjera, ali svi smo se negdje nadali da neće dugo potrajati i da ćemo do ljeta nastaviti sa normalnim životom. Međutim, to se nije dogodilo. Ipak, naučili smo da se snalazimo u postojećem stanju, a čini mi se da smo se mi Balkanci još i ponajbolje prilagodili situaciji, jer smo ionako navikli da nam je loše, da smo pod stalnim restrikcijama i da su nam životi ugroženi.

 


Monday 21 December 2020

10 fascinantnih gradova Njemačke koje morate posjetiti

Ljudi sa naših prostora su na Njemačku uvijek gledali kao na obećanu zemlju. Glavne asocijacije na ovu državu su nam uglavnom materijalno blagostanje, dobri automobili, ukusni slatkiši i tetka čiji smo dolazak svake godine željno iščekivali. Međutim, malo je poznato koliko je ovo zapravo predivna država u pogledu prirodnih ljepota, bogate istorije, tradicije i kulture, te velelijepne arhitekture, zbog čega svaki grad izgleda kao da je naslikan na platnu. O Berlinu, Frankfurtu, Minhenu i Hamburgu ste vjerovatno imali prilike dosta da čitate i slušate, stoga sam odlučio da vam u ovom tekstu predstavim deset magičnih, ali našoj javnosti ne nužno i toliko poznatih gradova Njemačke koji zaslužuju da ih posjetite barem jedanput u životu.

 

1. Rothenburg ob der Tauber

 

Bavarska važi za površinom najveću, a izgledom najživopisniju saveznu zemlju Njemačke. Predivna priroda, magični dvorci i bajkoviti mali gradići šarenih fasada ukrašenih cvijećem razlog su zbog kojeg treba da se zaputite u ove krajeve. Vjerovatno najfotogeničniji od svih bavarskih gradova je Rothenburg ob der Tauber, čiji su kadrovi neizostavan dio svake turističke razglednice Njemačke. Izuzetno očuvana srednjovijekovna arhitektura, gradske zidine i glavni trg sa impresivnom gradskom kućom, samo su dio izuzetne atmosfere ovoga mjesta. Prošetajte šarmantnim ulicama popločanim kaldrmom, posjetite Božićni muzej u kome tokom cijele godine vlada praznični duh, pređite dvostruki kameni most iz 14. vijeka i upoznajte hiljadugodišnju istoriju prava u Srednjovijekovnom muzeju zločina i kazne. Kada se umorite od šetnje, napravite pauzu kod fontane Georgsbrunnen ili pratite elegantne znakove od kovanog gvožđa koji će vas uputiti ka najbližem restoranu ili kafiću. Kompletan vodič kroz Rothenburg ob der Tauber možete pročitati na ovom linku.

 

Rothenburg ob der Tauber (photo credits: @voyageblonde on Instagram)

Thursday 10 December 2020

Fernbahov dvorac - sjaj i bijeda napuštenog bisera Vojvodine

Prilikom planiranja nedavnog izleta na relaciji Apatin – Subotica, podlegao sam svojoj, sada već ustaljenoj praksi detaljnog izučavanja karte područja koje obilazim, a sve s ciljem pronalaska inspiracije za posjetu novim, turistički ne toliko popularnim mjestima. Ovoga puta nagrada za moj trud je došla ni manje, ni više nego u vidu jednog dvorca, tačnije onoga što je od njega ostalo. S obzirom da me podjednako privlače i dvorci i ruševine, momentalno je uvršten u dnevni raspored. Ukoliko želite znati više o tome kako je ovaj dan započeo, pročitajte tekstove o Erdutu i Apatinu, jer smo se u ovoj tački putovanja već vozili vojvođanskim selima u pravcu Sombora, još jednog grada vrijednog posjete. Međutim, ovoga puta se nismo tamo zaustavljali, jer dan je bio isuviše kratak, a pred nama ambiciozan plan.

 

Toranj Fernbahovog dvorca

Thursday 26 November 2020

Vodič kroz Apatin, Srbija - šta vidjeti?

Malo koji kutak Evrope sam upoznao kao što sam to imao priliku sa Vojvodinom u protekle dvije godine. Obilazio sam njene dvorce, šetao obalama Dunava i Tise, sjedio u biblioteci karlovačke gimnazije, sunčao se na novosadskom Štrandu i krio od tog istog sunca u nepreglednim drvoredima platana, divio se subotičkoj secesiji, mirisao ozloglašenu lavandu u Bukovcu i doživio nestvarno lijep zalazak sunca na Vršačkom brijegu. Jedno od vojvođanskih mjesta koja sam dugo vremena želio dopisati na ovu listu je Apatin, gradić na krajnjem zapadu Bačke, odijeljen koritom Dunava od susjedne Hrvatske. To zasigurno nije jedno od zvučnijih imena srpskog turizma, ali me je intrigiralo još otkad sam prvi put čuo za njega.

 

Gradska kuća u Apatinu

Wednesday 18 November 2020

Vodič kroz Erdut, Hrvatska - šta vidjeti?

Iako živim na samoj granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, zahvaljujući restrikcijama sa kojima smo suočeni u ovoj 2020. godini, već mjesecima sa čežnjom posmatram drugu obalu Save, kao da su se, ne daj Bože, vratile devedesete. Kada mi se nedavno ukazala prilika da nakon više od pola godine pređem hrvatsku granicu, sa nevjericom sam posmatrao sva ona slavonska sela, koja sam prije toga vidio barem stotinu puta. Krajnje odredište mi je bio Apatin, o kome ću pisati u narednom tekstu, ali to je značilo i prolazak kroz jedno nadasve zanimljivo selo na krajnjem istoku Hrvatske. Po naslovu već svakako znate da je riječ o Erdutu.

 

Dvorac Adamovich-Cseh u Erdutu

Monday 9 November 2020

Vodič kroz Višegrad, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Nakon adrenalinske vožnje kroz negostoljubive, ali očaravajuće predjele Žepe i okolice, stižemo u Višegrad, koji nam se na prvu čini kao oaza usred pustinje ili, bolje rečeno, džungle. Od skromnih zaliha hrane sa kojima smo pošli na put, već neko vrijeme imamo samo papire i kore banane, pa nam se i alarmi u želucima polako počinju paliti. Procjenjujemo da nam je ostalo još možda sat vremena dnevne svjetlosti koju bi bilo poželjno iskoristiti da vidimo ono zbog čega smo primarno i došli, te se zaustavljamo nakratko pokraj čuvene ćuprije Mehmed-paše Sokolovića koja premošćuje rijeku Drinu. Nije kao da nas i sutradan ne bi čekala na istom mjestu, ali prosto nismo mogli da joj odolimo.


Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu

Tuesday 27 October 2020

Vodič kroz Žepu, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Krajnji istok Bosne i Hercegovine, poznat i kao Podrinje zbog rijeke Drine koja protiče tim krajem, dugo vremena mi je bio turistička nepoznanica. Imena mnogih gradova i sela ovog kraja sam tokom protekle dvije decenije nerijetko mogao čuti ili pročitati u medijima, mahom u kontekstu stradanja civila tokom posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini. Ovo je ujedno i jedna od manje razvijenih regija države, bez značajnijeg ekonomskog, političkog ili kulturnog centra, pa me valjda stoga put nikada nije ni odveo na tu stranu. Višegrad je jedini grad tog kraja koji sam zaista želio posjetiti, prevashodno zbog mosta Mehmed-paše Sokolovića, jednog od najznačajnijih arhitektonskih dostignuća svih vremena na ovim prostorima.

 

Ušće rijeke Žepe u Drinu (jezero Perućac), selo Slap

Thursday 15 October 2020

Vodič kroz okolinu Novog Travnika, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Posljednje sunčane dane tekuće kalendarske godine odlučio sam posvetiti obilasku manje poznatih, ali turistički itekako zanimljivih lokaliteta u Bosni i Hercegovini. Ovoga puta sam odabrao da to bude okolina Novog Travnika, gdje se krije nekolicina fascinantnih znamenitosti nastalih u različitim vijekovima. 


Nekropola žrtvama fašizma Smrike

Friday 2 October 2020

Vodič kroz Bijambare i okolinu Olova - šta vidjeti?

U nastojanju da što bolje iskoristim posljednje trzaje ljeta, prije nego što me zima i virusi ponovo satjeraju u putničku hibernaciju, odlučio sam posjetiti lokalitet pored kojeg sam bezbroj puta prošao na putu do Sarajeva, ali je tek sticajem okolnosti koje su nas zadesile u 2020. godini, postao predmet mog intenzivnijeg interesovanja. Na oko 14 km od grada Olovo, smjestio se zaštićeni pejzaž prirode Bijambare, sa 370 hekatara šume i osam pećina, te nekropolom stećaka prenesenom iz naselja Čevljanovići.

 

Zaštićeni pejzaž prirode Bijambare

Friday 18 September 2020

Vodič kroz Vršac, Srbija - šta posjetiti?

Iako je 2020. godina, skupa sa pripadajućim ljetom, globalno otkazana, nisam bio spreman da se odreknem i onih sitnih radosti, koje je uz određene mjere predostrožnosti i u situaciji u kojoj se nalazimo bilo moguće sprovesti u djelo. Donio sam odluku da putovanja avionom mogu da sačekaju još neko vrijeme i posvetio se istraživanju bližeg okruženja, te obilaska svih onih mjesta za koja sam nekada rekao da ću ih posjetiti. Ideja o posjeti Vršcu rodila se još 2018. godine, kada sam po prvi put počeo ozbiljnije da se interesujem za turističku ponudu Vojvodine, a obilazak ovog grada me je zanimao prije svega zbog njegove arhitekture, koja je rezultat preplitanja različitih istorijskih struja na ovom području.


Crkva Sv. Gerharda u Vršcu

Tuesday 8 September 2020

Vodič kroz 6 najljepših dvoraca Vojvodine


Još od 2018. godine, kada sam bio u prilici da posjetim dvorac Fantast pokraj Bečeja, imao sam želju da napišem tekst u kome bih objedinio sve dvorce Vojvodine na jednom mjestu. Ipak, smatrao sam da je neophodno da ih prije toga i lično posjetim i uvjerim se u njihovu ljepotu. Ove godine sam napokon dovršio svoju misiju, te vam stoga predstavljam šest najljepših vojvođanskih dvoraca, njihovu kratku istoriju i uputstvo kako stići do njih.

Dvorac Kapetanovo


Istorija dvorca: Dvorac je, inspirisan srednjovijekovnim zamkovima, 1904. godine sagradio župan Botka Bela u blizini sela Stari Lec. Ovaj neogotički dvorac jednostavnog izgleda danas predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja, a im je dobio po Milanu Kapetanovu, jednom od bivših vlasnika. Na licitaciji ga je 1938. godine kupio bogati trgovac Franc Maj kćerki koja ga je udajom donijela u miraz Milanu Kapetanovu, posljednjem predratnom vlasniku. Nakon Drugog svjetskog rata, dvorac mu je oduzet zakonom o nacionalizaciji imovine. Neko vrijeme je bio zapušten, a u međuvremenu je renoviran na način da su zadržani izvorni arhitektonski elementi. Dvorac se sada nalazi u privatnom vlasništvu i nije otvoren za posjete, ali ga možete razgledati izvana. Nekada se u sklopu dvorca nalazio i veliki park sa fontanom, međutim od njega danas nije preostalo skoro ništa. Dvorac nema ukrase na fasadi, a jedini izuzetak predstavlja grb porodice Bela urađen u plitkoj plastici pri vrhu frontalne fasade.


Wednesday 19 August 2020

Vodič za pješčane piramide kod Foče, Bosna i Hercegovina

Iako se ova, 2020. godina po mnogim mjerilima može smatrati propalom, moram priznati da mi, kada sve saberem i oduzmem, za sada i ne ide tako loše. Možda nisam posjetio nijednu novu državu, niti letio avionom, ali sam se dodatno zbližio sa prijateljima i obišao mjesta u svojoj državi za koja do sada nisam ni znao da postoje. Posebno me raduje činjenica da sam posjetio mnoge lokalne atrakcije koje sam godinama želio vidjeti uživo, ali sam uvijek bio u fazonu „Ma, ima vremena za to“.

Pješčane piramide kod sela Daničići

Wednesday 5 August 2020

Vodič kroz Gradačac, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti i posjetiti?

Nakon što nas je prvi talas pandemije koronavirusa katapultirao u izolaciju od svijeta, počeli smo postepeno da se okrećemo prema sebi i svom bliskom okruženju, kao izvoru utjehe i zabave. Da nam se ovo nije dogodilo, vjerujem da bi brojna mjesta u našim državama, a koja već godinama svrstavamo u kategoriju „ima vremena za to, blizu je“, ostala još uvijek neposjećena. Nakon što sam obišao dugo priželjkivanu Kraljevu Sutjesku, a zatim i nesvakidašnji arheološki park Kamene kugle, jedinstven u ovom dijelu svijeta, bilo je vrijeme za kratki predah. Međutim, kada dva vikenda zaredom putuješ negdje, teško je ne namiriti i treći, pa sam odlučio potražiti nešto što mi je zaista blizu, a može da se podvede pod putovanje.


Tvrđava u Gradačcu

Tuesday 16 June 2020

Vodič kroz Fojnicu i slapove Kozice, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Najviše volim kada sasvim slučajno otkrijem neko zanimljivo, a slabo poznato mjesto i pitam prijatelje „Je l' idemo?“, a oni kao iz topa odgovore „Idemo“. Tako je prvog vikenda u junu započela i moja najnovija avantura ka samom središtu Bosne i Hercegovine, gdje su se nadomak gradića po imenu Fojnica smjestili jedni od najljepših vodopada na ovim prostorima. Plan je uključivao posjetu slapovima Kozice i obilazak Fojnice, a moja ideja da se ne vraćamo dvaput istim putem i nedovoljno poznavanje situacije na terenu, odveli su nas do slapova preko mjesta zvanog Busovača.

Slapovi Kozice

Monday 8 June 2020

Vodič kroz arheološki park Kamene kugle i jezero Mašica, Bosna i Hercegovina


Situacija sa koronavirusom je u potpunosti promijenila svaki aspekt naših života, a čini mi se da se najviše odrazila baš na putovanja. Ja sam čak i vremenu pandemije pokušavao pronaći način da tu potrebu zadovoljim na neki način, pa sam prvobitno lutao po brdima i šumama u okolini grada, a kada su mjere predostrožnosti popuštene, otisnuo sam se i nešto dalje. Svjestan da ću ove godine morati da se fokusiram prvenstveno na svoju zemlju, počeo sam detaljnije da istražujem njene znamenitosti, a prije svega one manje poznate široj javnosti, jer je to značilo i manje kontakta s drugim ljudima. Nakon što sam prethodni vikend posjetio Kraljevu Sutjesku i Bobovac, ovog puta sam odlučio istražiti dva skrivena bisera Bosne i Hercegovine, o kojima ću pisati u nastavku teksta.

Kamene kugle


Jedna od najfascinantnijih, a opet jedva poznatih atrakcija Bosne i Hercegovine su tzv. kamene kugle, fenomen koji se može sresti u svega nekoliko zemalja svijeta poput Meksika, Kostarike, Škotske, ali i u zemljama bivše Jugoslavije. Kada je u pitanju Evropa, najveće nalazište kamenih kugli se nalazi baš u Bosni i Hercegovini, a moguće ih je vidjeti na različitim lokalitetima širom zemlje kao npr. u selu Zlokuće kod Kaknja, Teočaku, Laktašima, selu Ponikve kod Vareša, okolini Maglaja, Gračanice, Olova, Mostara i sl. Ipak, najveća koncentracija kamenih kugli na jednom mjestu u cijeloj Evropi jeste u naselju Grab, nedaleko od Zavidovića, stoga smo odlučili da upravo ovo bude naše ciljno odredište.


Thursday 28 May 2020

Vodič kroz Kraljevu Sutjesku i Bobovac, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Posljednjih godina sam počeo intenzivnije upoznavati vlastitu državu, a novonastala situacija u 2020. godini dovela je do toga da fokus u cjelosti prebacim na ljepote Bosne i Hercegovine. Neka mjesta su mi već dugo bila na listi želja, ali sam svakodnevno otkrivao i nova, turistički uglavnom nedovoljno poznata široj javnosti. Nakon što su mjere predostrožnosti usljed pandemije Koronavirusa popuštene, prva lokacija koju sam želio posjetiti jeste Kraljeva Sutjeska, mjesto izuzetno bogate istorije, ušuškano u samom srcu Bosne. Tom izletu sam pridružio i obilazak Bobovca, mjesta gdje su stolovali srednjovijekovni bosanski kraljevi, pa stoga ovu turu slobodno mogu nazvati kraljevskom.

Franjevački samostan u Kraljevoj Sutjesci

Friday 15 May 2020

10 najokrutnijih turističkih atrakcija

Potreba da doživimo egzotična, uzbudljiva i nesvakidašnja iskustva na odmoru dovela je do razvoja brojnih turističkih atrakcija kojima je za cilj da zadovolje najrazličitije ljudske potrebe. S obzirom da smo svi manje ili više sebični, često stavljamo sebe na prvo mjesto, zanemarujući činjenicu da je naše zadovoljstvo nerijetko izvor nečije patnje. Izolacija u vrijeme koronavirusa, kada su nam putovanja uskraćena, te smo na vlastitoj koži osjetili kako je biti zatvoren u četiri zida i gdje su nam uskraćene brojne potrebe, idealna je prilika da preispitamo svoju ličnost i turističku etiku. Ovaj članak ima za cilj edukaciju i namijenjen  je svakom putniku i turisti, a naročito onima koji zbog želje za adrenalinom, bombastičnom fotografijom na Instagramu ili puke neinformisanosti, često zanemaruju životnu sredinu i druga bića, čiji životi nisu ništa manje vrijedni od našeg vlastitog. Nadam se da ćete sljedeći put kada budete u prilici da uradite nešto od navedenog imati dovoljno svijesti i savjesti da kažete NE navedenim turističkim atrakcijama, iako će vas turističke agencije i agenti uvjeravati da se radi o mjestima koja brinu za dobrobit životinja.

Jahanje slonova


Obilazak egzotičnih krajolika Tajlanda, Indonezije i Šri Lanke na leđima ovih divovskih životinja na prvi pogled djeluje kao iskustvo koje bi svako od nas poželio doživjeti. Međutim, postoji nekoliko itekako dobrih razloga zašto biste ovu turističku atrakciju trebali zaobići u širokom luku. Da bi se slonovi obučili za jahanje, oni se po pravilu u ranoj životnoj dobi odvajaju od majke, a zatim prolaze okrutne procedure koje uključuju upotrebu bambusovih štapova sa bodljama, električnih štapova, željeznih kuka i sl., a životinje se drže u nehumanim uslovima, izgladnjuju i uskraćuje im se san s ciljem da se potčine ljudima. Slonovi su umnogome slični ljudima, pa je stoga i socijalizacija važan faktor ovih životinja. Oni imaju svoja krda, prijatelje, osjećaju bol, tugu i sreću. Uostalom, vjerovatno ste čuli za izraz „slonovsko pamćenje“. Dalje, iako se čini da su ovo snažne životinje, njihova kičma nije toliko čvrsta da bi izdržala teret drvenih sjedalica za ljude, koje same po sebi teže oko 70 kg, a zamislite kada na to dodate i teret troje odraslih ljudi.

Photo by: Wolf Ademeit

Ukoliko želite uživo vidjeti slonove u nekoj od ovih zemalja, možete posjetiti tzv. sirotišta za slonove. Ipak, i ovdje treba biti nadasve oprezan i uvjeriti se da se ne radi o mjestu koje nudi gore spomenute usluge. Ako je na tom mjestu dozvoljen fizički kontakt sa životinjama, vrlo je vjerovatno da se radi o slonovima koji su prošli kroz okrutan trening opisan na početku ovog odjeljka. Pouzdana su ona mjesta na kojima možete posmatrati slonove u njihovim uobičajenim međusobnim interakcijama sa sigurne udaljenosti. Imajte na umu da 77% slonova na Tajlandu, Šri Lanki, Nepalu, Indiji, Laosu i Kambodži živi u okrutnim uslovima. Turizam na Tajlandu se udvostručio u 2016. godini u odnosu na 2010. godinu, što je dovelo do povećanja zatočenih slonova za 30%, kako bi se zadovoljile potrebe turista. 

Šetanje sa lavovima


Šetnja afričkom divljinom bok uz bok sa lavom zvuči kao iskustvo života, zar ne? Hajde da razmislimo kolika je vjerovatnoća da je tako nešto izvodivo u prirodnim uslovima. Pretpostavljam da ste već zamislili kako postajete obrok za tog istog lava. Preostaje vam samo da se zapitate kako je onda izvodivo da jedna od najopasnijih životinja na planeti mirno šeta pored vas. Sve je to dio izuzetno profitabilnog lanca iskorištavanja divljih životinja u Africi u svrhe turizma, često zakamufliranog u tzv. utočišta za životinje. Baš kao i u slučaju slonova, lavovi se u ranoj dobi odvajaju od majke, a zatim se drže u kavezima veličine frižidera i treniraju nehumanim i bolnim metodama kako bi se suzbilo njihovo prirodno ponašanje. Nakon što mladunčad prerastu dob u kojoj služe kao igračka za turiste koji se s njima fotografišu, dobijaju novu ulogu „šetača“ i takve životinje provedu cijeli život u zatočeništvu jer nisu sposobne da opstanu u prirodi.

Obilazak plantaža kafe Kopi luwak (cibetke)


Ukoliko posjećujete Indoneziju, velika je šansa da će vam turistička agencija ponuditi posjetu plantažama na kojima se proizvodi Kopi luwak, najskuplja kafa na svijetu. Da bi se proizveo ovaj napitak, neophodno je da zrela zrna kafe prođu kroz digestivni trakt divlje mačke poznatije kao cibetka, koja se njima hrani. Da bi odgovorile rastućim zahtjevima tržišta, mnoge kompanije koje se bave proizvodnjom ove kafe drže cibetke zatvorene u malim, prljavim žičanim kavezima kako bi mogle prikupljati zrna iz njihovog izmeta. Nerijetko su i podovi ovih kaveza izrađeni od žice, što životinjama uzrokuje neugodnosti i povrede. Sljedeći put kada vam ponude ovakvu turu, dobro razmislite, pa čak i ako vam budu rekli da su životinje u divljini ili se drže u humanim uslovima, na vama je da li ćete im povjerovati kako biste umirili vlastitu savjest.

Seks turizam


Vrijednost industrije seks turizma se mjeri u milijardama dolara, a on podrazumijeva putovanje unutar ili izvan granica matične zemlje s ciljem upražnjavanja seksualnih aktivnosti sa populacijom na odredišnoj destinaciji. Najčešće turisti iz razvijenih zemalja putuju u siromašne države kako bi doživjeli seksualna iskustva koja nisu u mogućnosti da praktikuju u vlastitoj državi.
Seks turizam je često u bliskoj vezi sa prostitucijom i iskorištavanjem maloljetnih lica. Porodice u siromašnim ruralnim krajevima (najčešće u jugoistočnoj Aziji) prodaju svoju djecu dilerima koji ih odvode u velike gradove kao seksualne radnike. Lokalno stanovništvo je uglavnom svjesno čemu izlažu svoju djecu, ali smatraju da je finansijska nagrada važnija od posljedica po život i zdravlje njihove djece. Procjenjuje se da je oko 2 miliona djece u svijetu žrtva seksualne eksploatacije.

Vađenje morskih zvijezda iz vode


Koliko li ste puta vidjeli na internetu fotografiju neke mlade dame dok pozira u plićaku tirkiznog mora na egzotičnoj plaži, sa osmijehom od uha do uha, dok u ispruženim rukama drži – morsku zvijezdu. Šanse da je dotična morska zvijezda već mrtva ili će to biti u narednih sat vremena su skoro pa 100%-tne. Nesretna okolnost ovih životinja je da nemaju lice na kom biste mogli pročitati agoniju u kojoj se nalaze dok ih držite izvan vode, pa će stoga i vaša empatija prema njima biti ograničena jer ih mnogi ne doživljavaju kao nešto živo. Disajni mehanizam morskih zvijezda je prilagođen za disanje ispod morske površine, što znači da izvan mora mogu disati koliko i vi u vodi. E, sada zamislite da vas neko na minut potopi u more kako bi se slikao s vama. Tjelesna struktura morskih zvijezda je izuzetno osjetljiva, te je velika šansa da ćete ih prilikom bilo kakvog pomjeranja oštetiti ma koliko mislili da ste nježni, što može dovesti do smrti životinje. Takođe, bakterije sa ljudskih ruku mogu biti fatalne za morsku zvijezdu. Sličan princip važi i za druge morske životinje, uključujući i kornjače (koje turisti nerijetko ispuste iz ruku jer se migolje), te je stoga najbolje da ih ne ometate u njihovom prirodnom staništu jer fotografija na Instagramu nije vrijedna jednog života, o ma koliko sitnom biću da se radi.

Performansi sa delfinima


Performansi sa treniranim delfinima su poprilično popularni u svijetu, a zbog prijateljskog izgleda i blage naravi ovih životinja, mnogi turisti žele da se s njima fotografišu ili plivaju. Ovakvi delfini provode svoj životni vijek u bazenima čija je voda nerijetko tretirana hlorom, što može izazvati itiracije kože i očiju kod životinja, a izloženi su i riziku od dobijanja opeklina od sunca, te bolestima povezanim sa stresom, srčanom udaru i čiru na želucu. Delfini nerijetko zadobiju povrede prilikom izvođenja trikova. Delfini se kreću uz pomoć eholokacije, što im u bazenima u kojima borave izaziva poteškoće, jer se eho odbija o zidove bazena. Iako se neke od ovih životinja uzgajaju u zatočeništvu, veliki broj se i dalje lovi iz prirode.


Jahanje konja, magaraca, kamila i drugih životinja


Na brojnim turističkim lokalitetima, prije svega Sjevernoj Africi i Bliskom Istoku, turistima je omogućeno jahanje različitih životinja, koje su prinuđene da nose teret ljudi, zaprege i prtljaga. Konkretno, u Petri (Jordan) magarci su prisiljeni da se kreću strmim terenom, a u slučaju da oklijevaju, bivaju kažnjeni batinama. Neka od ovakvih mjesta postavljaju znakove koji upućuju na brigu i humano postupanje sa životinjama, ali se uglavnom radi o lažnim znakovima kojima je cilj da umire savjest turista.

Slikanje selfija sa tigrovima


Ovo je jedna od najpopularnijih, ali i najokrutnijih turističkih atrakcija današnjice. Mladi tigrovi (a nerijetko i lavovi, te druge životinje) se odvajaju od svojih majki u starosnoj dobi od svega nekoliko dana, a zatim prolaze kroz fizičku torturu i ekstremni stres kako bi se „pripitomili“. Jedanput kada tigrovi dođu u odraslu dob, najčešće se zatvaraju u kaveze i dopinguju sredstvima za smirenje kako bi bili podobni za dalje obavljanje povjerene uloge. Ako ste mislili da je zabavno imati fotografiju sa tigrom kojom ćete se pohvaliti na društvenim mrežama, ovo je prilika da se preispitate. Danas u divljini živi svega nešto više od 3.000 tigrova, dok se preko 7.000 njih uzgaja u oko 240 ilegalnih farmi širom jugoistočne Azije (najviše na Tajlandu). Ako ste mislili da je zabavno imati fotografiju sa tigrom kojom ćete se pohvaliti na društvenim mrežama, ovo je prilika da se preispitate.

Pedikir sa ribama


Vjerovatno ste barem jedanput na ljetovanju vidjeli akvarijum sa sitnim ribicama u koje turisti namaču noge. Osim što je poprilično gadan prizor (osim ako nemate fetiš na stopala), ujedno je i okrutan, budući da se ove ribe izgladnjuju do mjere da će jesti i odumrle ostatke sa ljudskih stopala. Neke države su već zabranile ovakav vid tretmana.

Posjeta parkovima sa medvjedima


Još jedna od nehumanih turističkih atrakcija su tzv. parkovi sa medvjedima, gdje se po desetak medvjeda drži u istom kavezu ili jami. Medvjedi su po prirodi samotnjaci, te im boravak u ovakvim uslovima uzrokuje stres, a samim time i povećava rizik od bakterijskih infekcija. Jame su često loše održavane, smrde na urin, a posjetiocima je dozvoljeno da kupuju hranu i bacaju životinjama. U nekim parkovima se ide i do te mjere da se medvjedi obučavaju cirkuskim trikovima kako bi animirali posjetioce i na taj način sebi obezbijedili hranu.


Monday 24 February 2020

Gdje jeftino putovati iz Crne Gore?

Posljednjih godina putovanja su dostupnija nego ikada zahvaljujući brojnim povoljnim letovima niskobudžetnih (low-cost) i legacy carrier aviokompanija. Za svega dvadesetak (pa čak i manje) eura možete jednostavno posjetiti države koje su vam se ranije činile dalekim ili nedostupnim. Ovaj tekst je ujedno i kratak vodič sa listom (skoro) svih povoljnih linija iz regiona. U nastavku će biti data lista svih linija iz Crne Gore, a na kraju teksta ćete pronaći i linkove za jeftine letove iz SrbijeHrvatske i Bosne i Hercegovine. Imajte u vidu da su neki od letova sezonski, kao i da se u međuvremenu neke linije uvode ili ukidaju, stoga preporučujem da konkretan let provjerite na stranici aviokompanije.


Friday 21 February 2020

Gdje jeftino putovati iz Hrvatske?


Posljednjih godina putovanja su dostupnija nego ikada zahvaljujući brojnim povoljnim letovima niskobudžetnih (low-cost) i legacy carrier aviokompanija. Za svega dvadesetak (pa čak i manje) eura možete jednostavno posjetiti države koje su vam se ranije činile dalekim ili nedostupnim. Ovaj tekst je ujedno i kratak vodič sa listom (skoro) svih povoljnih direktnih linija iz regiona. U nastavku će biti data lista svih linija iz Hrvatske, a na kraju teksta ćete pronaći i linkove za jeftine letove iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Imajte u vidu da su neki od letova sezonski, kao i da se u međuvremenu neke linije uvode ili ukidaju, stoga preporučujem da konkretan let provjerite na stranici aviokompanije.

Thursday 20 February 2020

Gdje jeftino putovati iz Srbije?


Posljednjih godina putovanja su dostupnija nego ikada zahvaljujući brojnim povoljnim letovima niskobudžetnih (low-cost) i legacy carrier aviokompanija. Za svega dvadesetak (pa čak i manje) eura možete jednostavno posjetiti države koje su vam se ranije činile dalekim ili nedostupnim. Ovaj tekst je ujedno i kratak vodič sa listom (skoro) svih povoljnih linija iz regiona. U nastavku će biti data lista svih direktnih linija iz Srbije, a na kraju teksta ćete pronaći i linkove za jeftine letove iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore. Imajte u vidu da su neki od letova sezonski, kao i da se u međuvremenu neke linije uvode ili ukidaju, stoga preporučujem da konkretan let provjerite na stranici aviokompanije. Posljednji put ažurirano 22.02.2023.


Wednesday 19 February 2020

Gdje jeftino putovati iz Bosne i Hercegovine?


Posljednjih godina putovanja su dostupnija nego ikada zahvaljujući brojnim povoljnim letovima niskobudžetnih (low-cost) i legacy carrier aviokompanija. Za svega dvadesetak (pa čak i manje) eura možete jednostavno posjetiti države koje su vam se ranije činile dalekim ili nedostupnim. Ovaj tekst je ujedno i kratak vodič sa listom (skoro) svih povoljnih linija iz regiona. U nastavku će biti data lista svih direktnih jeftinih letova iz Bosne i Hercegovine, a na kraju teksta ćete pronaći i linkove za jeftine letove iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Imajte u vidu da su neki od letova sezonski, kao i da se u međuvremenu neke linije uvode ili ukidaju, stoga preporučujem da konkretan let provjerite na stranici aviokompanije. Posljednji put ažurirano 19.12.2023.