Vodič kroz České Budějovice, Češka - šta vidjeti?

Još od trenutka donošenja odluke da posjetim Češki Krumlov, nisam se mogao oduprijeti potrebi da bacim oko na kartu s namjerom da istražim i okolinu grada. Nije mi trebalo mnogo da shvatim da se relativno blizu nalazi Hluboka, dvorac koji sam jako dugo želio vidjeti. Da bih stigao od jedne do druge tačke, morao sam proći kroz České Budějovice (Češke Budjejovice), a već prvi pogled na fotografije grada bio je dovoljan da ga uvrstim na listu za obilazak.

 


České Budějovice su, sa svojih blizu 100 hiljada stanovnika, ekonomski i politički centar Južnočeškog kraja, jedne od 13 regija Češke. Od turistički mnogo popularnijeg Češkog Krumlova udaljene su svega 25 minuta vožnje, što ih čini idealnim za kombinovanu posjetu (najbolja opcija su veoma povoljni autobusi kompanije RegioJet koji polaze sa glavne autobuske stanice, a karte možete kupiti i online). Zanimljivo je da se glavna autobuska stanica u Češkim Budějovicama nalazi na vrhu zgrade u kojoj je smješten tržni centar.


 Šta posjetiti u Češkim Budějovicama?


Mada nisu krcate znamenitostima kao Češki Krumlov, České Budějovice su svakako vrijedne posjete. Najznačajnije atrakcije grada možete vidjeti za pola dana (ako planirate obilaske muzeja, onda će vam trebati ipak nešto više vremena), pa obilazak možete kombinovati sa posjetom dvorcu Hluboka, kao što sam ja to učinio. Sve turističke znamenitosti grada su pretežno skoncentrisane u strogom centru, te ih je moguće jednostavno obići laganom šetnjom. Ukoliko odlučite posjetiti České Budějovice, ovo su lokacije koje ne bi trebalo da propustite:

 

1. Trg Přemysla Otakara II

 

Obilazak grada je najbolje započeti na glavnom trgu koji nosi naziv po Přemyslu Otakaru II, češkom kralju koji je utemeljio grad u 13. vijeku, te je smatran najmoćnijim vladarom iz dinastije Přemyslovići. Trg je kvadratnog oblika, pri čemu je svaka strana duga 133 m, što ga čini jednim od najvećih evropskih trgova. Sa svih strana je uokviren prelijepim primjercima renesansne i barokne arhitekture, a u centralnom dijelu trga je smještena monumentalna Samsonova fontana s početka 18. vijeka. Trg je od svog nastanka služio kao mjesto održavanja svih važnijih sekularnih i religijskih događaja, uključujući festivale, pijace i pogubljenja. Tačna lokacija mjesta na kojem su se vršile egzekucije na trgu još uvijek se može odrediti po takozvanom „Izgubljenom kamenu“, jedinom ostatku originalnog pločnika. Udaljen je nekoliko koraka od Samsonove fontane, prema hotelu Zvon.

 


Najistaknutija građevina na trgu je svakako Gradska vijećnica, prvobitno sagrađena u 16. vijeku u renesansnom stilu, a današnji barokni izgled je poprimila u prvoj polovini 18. vijeka. Krase je tri tornja i četiri alegorijske statue na parapetu, koje predstavljaju građanske vrline pravde, hrabrosti, mudrosti i opreza. Izradio ih je lokalni kipar J. Dietrich. Još jedna atrakcija je željezna traka ugrađena u ugaoni stub Vijećnice. Moguće ju je posjetiti uz pratnju turističkog vodiča, a ture se zakazuju u turističkom info centru, smještenom u istoj zgradi.

 


Pored gradske vijećnice trg krasi 48 raskošnih kuća u renesansnom i baroknom stilu, u kojima su u prošlosti živjeli bogati građani i plemstvo. Najljepša među njima je Palata Včela, neorenesasna građevina raskošne fasade, u kojoj se nekada nalazilo njemačko kreditno i hipotekarno udruženje Biene, a ujedno je i rodna kuća pisca Norberta Frýda, koji se prisjetio kuće u svojoj knjizi Hedvábné starosti. Tokom 20. vijeka građevini su dodani dekorativni Art Nouveau elementi.

 

2. Crni toranj i Katedrala Sv. Nikole

 

Samo ulicu dalje od glavnog trga, smjestio se Crni toranj, jedna od najistaknutijih znamenitosti grada. Izgrađen je u 16. vijeku, kao simbol ekonomskog prosperiteta grada, a imao je dvojaku ulogu zvonika i osmatračnice. Čuvar koji je živio u tornju, imao je zadatak da nadgleda grad i okolinu, kako bi se na vrijeme uočio potencijalni požar. On je tu stanovao sa svojom porodicom, dovlačio je vitlom vodu i potrepštine do kule, u kojoj je držao i male domaće životinje kao što su guske, zečevi, a ponekad i kozu ili ovcu. Danas je kula turistička atrakcija sa čije galerije se možete diviti pogledu na glavni trg i ostatak grada, ali se spremite na uspon uz 225 mahom drvenih stepenica.

 


Odmah pored kule se nalazi Katedrala Sv. Nikole, izvorno sagrađena u 13. vijeku, dok je današnja zgrada podignuta u 17. vijeku, nakon što je veliki požar progutao njenu prethodnicu. Nakon osnivanja nove biskupije u Českim Budějovicama, crkva je podignuta na status katedrale. Postala je prva i glavna crkva cijele biskupije, na čijem je čelu bio biskup.

 

3. Rabenštejn kula

 

Rabenštejn kula iz 14. vijeka se ubraja među najstarije znamenitosti grada i jedna je od dvije sačuvane odbrambene kule, koje su nekada bile dio gradskih zidina. Korištena je kao zatvor do početka 19. vijeka. Osuđenici su zatvarani u gornjim spratovima za lakša krivična djela kao što su dug, kleveta, nered i prodaja vina lošeg kvaliteta. U kuli je bila zatvorska ćelija za teže slučajeve. Nije imala prozore, a hrana se spuštala kroz rupu sa gornjeg sprata. U to vrijeme kula je služila i za naručene preglede prostitutki, gdje je opštinski doktor dolazio dva puta sedmično. Trenutno se ovdje nalaze kulturni centar, galerija i dizajnerska radnja Rabenštejnská. Panská ulica gdje se nalazi kula je jedna od najživopisnijih gradskih ulica, a šetnja kroz nju predstavlja svojevrsno putovanje kroz vrijeme.

 


4. Dominikanski samostan

 

Dominikanski samostan sa Crkvom Prikazanja Blažene Djevice Marije ubraja se među najstarije i najvrjednije objekte kulturne baštine u Českim Budějovicama, a smješten je na Pijarističkom trgu, koji je do sredine 18. vijeka bio dominikansko groblje. Gradnja je započela istovremeno s osnivanjem grada 1265. godine i trajala je nekoliko decenija. Samostan je bio dio gradske fortifikacijske linije. Obilazak samostana uključuje Bijelu kulu iz kasnogotičkog razdoblja, s baroknom kupolom i istaknutim obilježjem gradskog pejzaža. Pet baroknih kipova u samostanskom vrtu, koje je izradio Josef Dietrich, također su jedinstveni. Predaja kaže da je kipar dao kipu Svetog Josipa svoje lice. Za bolji pogled na samostan, preporučujem da odete na Pijaristički trg.

 


5. Restoran Masné krámy

 

U svojim tekstovima ne navodim često preporuke restorana, ali kada nešto ostavi dobar utisak na mene, onda ne mogu, a da to ne pomenem. České Budějovice su poznate po proizvodnji piva marke Budweiser Budvar, koje se pravi od vode iz arteških bunara, moravske pšenice i Saaz hmelja. Stoga je najbolje mjesto da degustaciju piva upravo pivnica. Međutim, moram priznati da je razlog mog dolaska u ovaj restoran bio goveđi gulaš sa knedlama, koji se smatra češkim tradicionalnim jelom. Sjećam se da sam još u Pragu probao dobar gulaš i želio sam se podsjetiti tog iskustva, te moram reći da me je ovaj restoran oduševio. Restoran je smješten u ulici pored glavnog gradskog trga i sjajno je mjesto za predah, nakon višesatnog obilaska.

 


6. Gradski park

 

Grad leži na dvije rijeke, Malše i Vltavi, te je prilično bogat zelenim površinama. Uz rub starog grada nalazi se dugački Gradski park, koji ujedno predstavlja i zelenu oazu u srcu Čeških Budějovica. Na samom početku parka nalazi se kip Vojtěcha Lanna, istaknutog industrijalca iz Českih Budějovica koji je bio ključan u omogućavanju plovnosti Vltave i uvođenju željeznica u Češkoj. Spomenik je preživio oba svjetska rata, što nije bilo lako jer su u oba oduzimane bronzane skulpture i zvona za izradu oružja. Kip je preživio njemačku okupaciju. Čak je svjedočio i oslobođenju, ali su ga pripadnci sovjetske vojske ubrzo nakon toga srušili 1945., zbog njemačkih natpisa na postolju. Kip Vojtěcha Lanne svečano je ponovno postavljen 1993. godine. Na suprotnoj strani Vltave nalazi se i mnogo veći park Stromovka, koji se prostire na 68 hektara.

 


7. Muzej Južne Češke

 

Ukoliko želite bolje upoznati ovaj kraj ili ste se zatekli u Češkim Budějovicama tokom ružnijeg vremena, posjeta Muzeju Južne Češke je idealan način da popunite višak slobodnog vremena. Muzejske izložbe su fokusirane na regiju južne Češke, mapirajući njenu istoriju, kulturu i narodnu umjetnost. Osim stalnih postavki, muzej organizuje i povremene kratkotrajne tematske izložbe, predavanja, koncerte, te druge kulturno-edukativne programe i nudi stručne savjete za javnost i partnerske ustanove. Monumentalna zgrada muzeja izgrađena u historicističkom neorenesansnom stilu je otvorena 1903. godine. Muzej je bio mjesto održavanja predavanja istraživača dr. Emila Holuba, koji je svojim honorarom od 400 florina finansirao svoja planirana putovanja u Afriku. Tom je prigodom muzeju darovao i svoju zbirku prirodnih predmeta, etnografsku građu i primjerak svojih cjelokupnih djela.

 

8. Dvorac Hluboka

 

Na svega 11 km udaljenosti od Čeških Budějovica nalazi se gradić Hluboka na Vltavi (češ. Hluboká nad Vltavou), čuven po jednom od najljepših dvoraca u zemlji. Do Hluboke je moguće doći kraćom vožnjom lokalnim autobusom sa glavne autobuske stanice, a obično je na peronima okačen raspored sa redom vožnje i linijama. Ukoliko imate dileme, uvijek možete pitati vozača da li je to pravi autobus, a kod njega se ujedno kupuje i karta (imajte na umu da se u Češkoj ne koristi euro kao valuta, nego češke krune). Hluboka na Vltavi je veoma mali grad, a nakon što vas autobus ostavi na stajalištu blizu centra, do dvorca će vam trebati 10-15 minuta pješke.

 


Ovo je jedan od najposjećenijih dvoraca u Češkoj, ali i pored te činjenice nije pretrpan turistima, što je u današnje vrijeme rijetkost. Prvi gotički dvorac je na ovoj lokaciji podignut još u 13. vijeku, a tokom svoje istorije je više puta građen iznova, svaki put u drugom arhitektonskom stilu. Današnji izgled, u stilu romantizma, je dobio u 19. vijeku, a inspirisan je dvorcem Windsor u Engleskoj. Dvorac je okružen prostranim vrtom i parkom, koje možete posjetiti potpuno besplatno, dok se posjeta enterijeru naplaćuje. Imajte na umu da je dvorac zatvoren ponedjeljkom.


Preuzimanje teksta i fotografija nije dozvoljeno bez pismene saglasnosti autora.

No comments:

Powered by Blogger.