Wednesday, 29 December 2021

10 najneobičnijih turističkih atrakcija Njemačke

Njemačka je jedna od turistički najfascinantnijih zemalja svijeta. Dvorci kao iz bajke, gradovi koji su kombinacija tradicionalnog i modernog, te priroda koja oduzima dah, samo su neki od razloga da posjetite najmoćniju državu Evrope. Ipak, ovoga puta sam odlučio da vam predstavim deset jedinstvenih atrakcija koje nećete često vidjeti u turističkim vodičima, ali ih svakako vrijedi posjetiti.

 

Friday, 24 December 2021

Upoznajte Njemačku putujući Stazom bajki braće Grimm

Ukoliko čitate ovaj tekst, onda postoji velika vjerovatnoća da ste se barem jedanput u životu susreli sa bajkama braće Grimm, ako ne u njihovom izvornom obliku, onda barem u jednoj od modernih interpretacija utjelotvorenim kroz Disneyeve animirane filmove. Jacob i Wilhelm Grimm su bili njemački akademici i filolozi, specijalizovani za prikupljanje i objavu narodnih priča u 19. vijeku. Skupa sa Šarlom Peroom, smatraju se začetnicima moderne bajke. Inspirisana životom i djelima braće Grimm, savremena turistička ponuda Njemačke postala je bogatija za Stazu bajki, koja obuhvata preko pedeset lokacija, koje su služile kao inspiracija za stvaranje najljepših bajki svih vremena. 

 


Friday, 10 December 2021

Vodič kroz Kapošvar, Mađarska - šta vidjeti?

Za veliki broj putnika, turistička ponuda Mađarske svodi se na Budimpeštu i nekolicinu pograničnih gradova poput Segedina i Pečuha, međutim, ova zemlja je mnogo zanimljivija nego što se to na prvi pogled čini. S obzirom da je tokom 2021. godine imala jedan od najliberalnijih putničkih režima u Evropi, iskoristio sam nepostojanje restrikcija vezanih uz pandemiju da zavirim u kutke Mađarske, o kojima sam već duže vrijeme razmišljao i imao želju da ih posjetim. S obzirom da su proputovanja moj omiljeni vid putovanja, iskombinovao sam posjetu nekolicini gradova zapadne Mađarske, a prvi u nizu bio je Kapošvar, o kome se u našim krajevima rijetko govori, naročito u kontekstu turističke destinacije.

 

Pozorište Gergely Csiki

Tuesday, 30 November 2021

Detaljan vodič za ostrvo Ios, Grčka

Kada neko spomene Grčku, prva asocijacija, pored Atine, će vam svakako biti neko od njenih brojnih ostrva poput Krita, Santorinija, Mikonosa, Lefkade ili Zakintosa. Iako ne postoji precizan podatak o ukupnom broju grčkih ostrva, njih oko 170 je naseljeno, što znači da već u samom startu imate problem sa izborom destinacije za ljetovanje. Moja najveća želja je definitivno bio Santorini, koji mi se do te mjere dopao, da sam se, svega dva mjeseca nakon prve posjete, poželio vratiti i obići ga što podrobnije. Međutim, budući da Santorini nije poznat po zadivljujućim plažama, naposlijetku sam odlučio u to putovanje uklopiti još jedno ostrvo, kako bih izvukao maksimum iz svog ovogodišnjeg ljetovanja.

 

Tuesday, 9 November 2021

Detaljan vodič za Santorini, Grčka

Iako sam do ovog momenta obišao veći dio starog kontinenta, Grčka, zemlja koja je toliko popularna među našim turistima, uvijek je bila izvan mog putničkog radara. Mada strastveni zaljubljenik u antiku i mitologiju, nisam se pretjerano zanimao za nju kao turističku destinaciju, jer sam imao dojam da je od njene slavne prošlosti, usljed brojnih zemljotresa ostalo nedovoljno da mi privuče pažnju. Međutim, u slučaju da je odlučim posjetiti, postojala su dva mjesta za koja sam želio da budu moj prvi doticaj s ovom državom – Atina ili Santorini. Živio sam u uvjerenju da ću za Santorini morati izdvojiti lijepu sumu novca, tako da sam bio siguran da će se prvi susret s Grčkom dogoditi u Atini. Prevario sam se.


Ija, Santorini

Friday, 29 October 2021

Vodič kroz Drvar, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Posljednji putopis iz serijala o zapadnoj Bosni dolazi iz grada koji sam želio posjetiti, ne zbog toga što sam smatrao da je on ne znam ti kakvo turističko odredište, nego baš iz razloga što se o njemu danas rijetko govori i djeluje kao da se nalazi na kraju svijeta. Čudno je to, jer kada pogledate njegovu geografsku poziciju čini se kao dobra poveznica centralne Evrope sa Dalmacijom, a opet ga nekako svi zaobilaze u širokom luku, uključujući i ekonomski prosperitet. S druge strane, ratovi ga nikada nisu mašili, pa je bio poprište snažnih borbi kako u Drugom svjetskom ratu, tako i u ratu 90-ih godina prošlog vijeka, zbog čijih se posljedica broj stanovnika Drvara i decenijama kasnije konstantno smanjuje.

 

Titova pećina u Drvaru

Friday, 8 October 2021

Vodič kroz Nacionalni park Una, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Oprostivši se sa Bihaćem, nastavili smo put ka Drvaru, s ciljem da tamo prenoćimo, ali smo prethodno planirali posjetiti Nacionalni park Una, koji nas je dijelio od konačnog odredišta. Ponajviše sam se radovao što ću najzad vidjeti Štrbački buk, jedan od najljepših bosanskohercegovačkih vodopada. Budući da sam upoznao mane turističkog sektora u Bosni i Hercegovini, smatrao sam da je bolje da na vrijeme potražim restoran u kome bih mogao jesti, prije nego što se upustim u avanturu istraživanja nacionalnog parka, te smo odlučili svratiti do Japodskih otoka, još jedne potencijalno interesantne lokacije, za koju mi se učinilo da je vrijedna posjete.

 

Nacionalni park Una

Tuesday, 14 September 2021

Vodič kroz Bihać, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Na krajnjem zapadu Bosne i Hercegovine, uz obalu rijeke Une, smjestio se Bihać, grad koji je vjerovatno šampion na listi čekanja svih lokaliteta koje sam želio obići. Višegodišnja želja je ovog ljeta konačno pretočena u stvarnost, nakon što sam donio odluku da najzad otputujem u ovaj kraj države, s ciljem da posjetim sve one znamenitosti koje su mi godinama izmicale. Bihać je vodio tijesnu bitku sa tvrđavom Ostrožac i Štrbačkim bukom u konkurenciji mjesta koja sam ponajviše želio vidjeti uživo. 


Turbe u centru Bihaća

Tuesday, 10 August 2021

Vodič kroz Veliku Kladušu i Bužim - šta vidjeti?

Jedno od mjesta kojima sam se ponajviše radovao na proputovanju kroz zapadnu Bosnu jeste Velika Kladuša. Upravo zahvaljujući njoj, dogodile su se i posjete Cazinu, o kome sam pisao u prethodnom tekstu, te Bužimu, o kome ćete čitati u nastavku ovog putopisa. Smještena na krajnjem sjeverozapadu zemlje, uz samu granicu sa Hrvatskom, Velika Kladuša je gradić u koji sam se morao namjenski zaputiti, jer me životne okolnosti do sada nisu vodile u tom pravcu. Na samom početku priče o zapadnoj Bosni, koja je započela obilaskom Bosanske Krupe, spomenuo sam kako nam je u vozilu prestala funkcionisati klimatizacija, pa je drugi dan putovanja na nepodnošljivoj ljetnoj vrelini već pomalo ubijao onaj početni entuzijazam s kojim smo započeli avanturu.

 

Stari grad Bužim

Monday, 26 July 2021

Vodič kroz Cazin, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Nakon što smo prvog dana proputovanja Bosanskom krajinom obišli Bosansku Krupu, simpatičan mali gradić sa nekolicinom zanimljivih lokaliteta za posjetu, stigli smo u Bihać, koji sam odabrao za centralu iz koje ćemo narednih nekoliko dana obilaziti druga, manja mjesta na zapadu Bosne. Već narednog jutra smo se vozili u pravcu Cazina, grada koji mi do tog momenta nije bio pretjerano u fokusu interesovanja, ali mi se prosto našao na putu i nisam želio da ga preskočim.

 

Centar Cazina

Friday, 16 July 2021

Vodič kroz Bosansku Krupu i vrelo Krušnice - šta vidjeti?

Oduvijek sam želio bolje upoznati vlastitu zemlju, međutim, misija njenog cjelovitog obilaska je svoje obrise dobila početkom pandemije korona virusa, kada sam u želji da se maknem iz grada, počeo da obilazim mnoga mjesta za koja sam godinama govorio kako ću ih posjetiti. U međuvremenu sam neprestano proširivao tu listu otkrićem novih, ponekad i nevjerovatnih mjesta, za koja nisam do tada slutio ni da postoje. Ono što je započelo nekolicinom stidljivih izleta u srednju Bosnu, pretvorilo se u studiozno istraživanje ljepota naše zemlje i njihov planski obilazak. Međutim, postojao je jedan dio države u koji nikada do sada nisam kročio, a zaista sam ga želio bolje upoznati. U pitanju je Bosanska krajina, regija na krajnjem zapadu Bosne i Hercegovine. Banjaluka je dugo vremena bila jedini grad tog podneblja koji sam obišao, a zatim su se dogodile i posjete Ključu i Kozarcu. Ipak, ovoga puta sam odlučio obići cijeli region i upoznati njegove najznačajnije ljepote. 


Bosanska Krupa

 

Thursday, 8 July 2021

Vodič kroz 15 najljepših tvrđava u Bosni i Hercegovini

Putujući intenzivnije Bosnom i Hercegovinom u protekle dvije godine, posjetio sam veliki broj različitih lokaliteta koji su me inspirisali da napišem više različitih tematskih tekstova o ljepotama ove zemlje. Prvi u nizu je upravo tekst koji vidite pred sobom, a odnosi se na najljepše tvrđave koje sam imao priliku obići na svojim putovanjima. Iako mi je prvobitna zamisao bila da obradim deset najljepših tvrđava Bosne i Hercegovine, ispostavilo se da je prosto nemoguće suziti izbor na taj broj, pa sam na kraju uz tešku muku i nekolicinu odbačenih stavki, koje ću spomenuti na samom kraju, uspio odabrati 15 tvrđava koje su me najviše očarale. Faktori koje sam uzimao pri izboru su ljepota i očuvanost tvrđave, kao i ambijent u kome se ona nalazi.


1. Stari grad Ostrožac

 

Razlog zašto ovaj tekst nije ranije ugledao svjetlost dana leži u tome što sam čekao trenutak kada ću konačno posjetiti ovu tvrđavu. Nedavnim proputovanjem kroz zapadnu Bosnu, konačno sam ostvario cilj i mogu sa sigurnošću da tvrdim da je ovo najljepša bosanskohercegovačka tvrđava i zapravo jedina koja se može nazvati dvorcem. Stari grad Ostrožac je proglašen nacionalnim spomenikom, a sastoji se iz srednjovjekovne utvrde, utvrde iz Osmanskog perioda, dvorca Lothara von Berksa i zbirke skulptura, koja se nalazi u prirodnom okruženju Starog grada. Važi za jednu od površinom najvećih tvrđava u Bosni i Hercegovini, a očuvanost svih faza njenog razvoja i njihov međusobni sklad, razlog su zašto me je impresionirala najviše od svih. Ono što moram napomenuti jeste da se unutrašnjost neogotičkog dvorca nalazi u jako lošem stanju, te postoji visok rizik od intenzivnog propadanja i urušavanja krovne strukture. Ulaz u Stari grad se naplaćuje, a cijena ulaznice u vrijeme moje posjete je iznosila 4 KM.

 

Thursday, 20 May 2021

Vodič kroz Nevesinje, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Istražujući ljepote Bosne i Hercegovine tokom proteklih godinu dana, put me je doveo i u Nevesinje, gradić na jugu zemlje, o kome do tada nisam imao mnogo spoznaja, pa mi je tako i njegov turistički potencijal bio nepoznanica. Iako ne spada u red vodećih destinacija u Bosni i Hercegovini, Nevesinje i njegova okolina imaju sasvim dovoljan broj zanimljivih lokaliteta za posjetu, tako da ovdje možete provesti i nekoliko dana, a da vam ne bude dosadno. U nastavku vam predstavljam neke od najvećih znamenitosti ovog kraja.

 

Most Ovčiji brod

 

Na oko 13 kilometara udaljenosti od centra Nevesinja, blizu sela Bratač, nalazi se vjerovatno i najveća znamenitost ovog kraja. U pitanju je stari kameni most Ovčiji brod iz osmanskog perioda, koji premošćuje rijeku Zalomku i 2018. godine je proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Ovaj predivni most je dobio ime zahvaljujući činjenici što je ovo stočarski kraj, te su ga čobani koristili kako bi preveli ovce sa jedne obale na drugu, vodeći ih u proljeće na ispašu iz niske u visoku Hercegovinu. Uprkos tome što je u pitanju remek-djelo tadašnjeg neimarstva, o izgradnji mosta nema preciznih podataka. Pretpostavlja se da je podignut u 16. ili eventualno 17. vijeku. Postoji nekoliko legendi koje se vezuju za njegovu izgradnju. Prema jednoj, sagradio ga je čuveni turski graditelj Mimar Hajrudin, istovremeno sa gradnjom starog mosta u Mostaru. Druga predaja kaže da ga je sagradila udovica bega Ljubovića, koja je rano ostala bez muža nastradalog u dvoboju, kako bi mogla dolaziti do svog ljubavnika koji je živio na drugoj obali. Most ima tri luka i relativno dobro je očuvan, a do 1954. godine je imao i ogradu, koja je prilikom velike poplave pala u vodu. Najlakši put da dođete do mosta jeste ako se iz centra Nevesinja uputite prema Gacku, a zatim malo prije pravoslavnog hrama Svete Trojice skrenete desno ka selu Bratač. Kod skretanja postoji i turistički putokaz smeđe boje, koji upućuje ka mostu.

 

Friday, 9 April 2021

Vodič kroz Tuzlu, Bosna i Hercegovina - šta vidjeti?

Tuzla je grad u kome sam, nakon mog rodnog grada, proveo najveći dio svog života, što bi negdje trebalo značiti da je jako dobro poznajem. Ipak, uvijek sam imao problem da o takvim mjestima pišem iz turističke perspektive, jer sam ih posmatrao drugim očima i vjerovatno sa jednom dozom pristrasnosti. Zbog toga se tek nakon sedam godina vođenja bloga po prvi put na ovoj stranici pojavljuje turistički vodič kroz Tuzlu, kojim ću nastojati da obuhvatim njene najznačajnije znamenitosti.

 

Friday, 5 March 2021

Park prirode Blidinje - 5 odličnih razloga za posjetu

I u ovoj godini sam nastavio obilaziti znamenitosti Bosne i Hercegovine, a jedno od mjesta koja sam dugo želio posjetiti i koje je najzad dočekalo svoj red, jeste park prirode Blidinje. Obuhvata područje planinskih masiva Čvrsnice i Vrana, a zbog svojih geomorfoloških karakteristika, te bogatstva biljnog i životinjskog svijeta, Blidinje je 1995. godine proglašeno parkom prirode. Ovdje obitava preko 1.500 biljnih vrsta, među kojima više od 200 spada u kategoriju endemskih, subendemskih i reliktnih vrsta. Blidinje omogućava posjetiocima čitav niz aktivnosti, uključujući planinarenje, skijanje, biciklizam, klizanje, branje ljekovitog bilja, proučavanje istorije i sl. Iako sam u proteklih godinu dana obišao mnoga mjesta u svojoj zemlji, Blidinje me je oduševilo na poseban način i definitivno se planiram vratiti na ovo mjesto kako bih ga detaljnije istražio i vidio kroz različite sezone. Ako bih sumirao sve atrakcije parka, mogao bih izdvojiti 5 ključnih razloga zašto treba da posjetite ovo mjesto.

 

1. Blidinjsko jezero

 

Blidinjsko jezero je najveće planinsko, a ujedno i  najveće prirodno jezero u Bosni i Hercegovini, te centralna tačka parka prirode Blidinje, koji po njemu i nosi naziv. Smješteno je na nadmorskoj visini od 1.183 m, a površinom varira od 2,5 do 6 km kvadratnih, u zavisnosti od godišnjeg doba. Najveća dubina jezera iznosi 4,5 metara, iako je prosječne dubine od oko 1 m. Vodom se snabdijeva uglavnom iz padavina, te otapanjem snijega sa okolnih planina, zbog čega mu se u ljetnom periodu značajno smanjuje zapremina. Iako se po postanku smatra prirodnim jezerom, prema starim zapisima je evidentirano da su stočari zatvarali ponore kroz koje je voda otjecala i na taj način omogućili njegovo postojanje tokom cijele godine. Jezero je posebno atraktivno zimi kada se u cjelosti zaledi, što privlači ljubitelje klizanja. Ukoliko se odlučite na ovu aktivnost, svakako budite oprezni.