Thursday, 22 December 2016

Prvi put u Americi - moje iskustvo

Današnjim postom na blogu zpočinjem priču o svom najdužem i najambicioznijem putovanju do sada. Kada je u pitanju posjeta Sjedinjenim Američkim Državama, kod mene je uvijek postojala želja, ali ona nikada nije bila dovoljno jaka da bih pristupio realizaciji te ideje. Proteklih pet godina sam proputovao veliki broj evropskih zemalja, a stigao sam i do Afrike i Azije. U međuvremenu sam naučio mnogo toga, od snalaženja po aerodromima, gradskim prevozima, komuniciranja sa strancima, pa do samostalnog razgledanja inostranih gradova. 




Tuesday, 13 December 2016

Novogodišnji rezime - Mojih 366 dana kroz putovanja

Prošle godine u ovo vrijeme, slijedeći primjer Maje, prijateljice po peru i tematici bloga, odlučio sam da rezimiram svoju putničku godinu i u jednom postu napravim pregled svih destinacija koje sam obišao u tih 365 dana, ali ujedno i sastavim listu želja za ovu. Tek kada sam dovršio taj post, shvatio sam koliko je 2015. godina bila fenomenalna za mene kada je riječ o putovanjima. Stoga sam odlučio ponoviti isto i za 2016. godinu. Možda će vam se na kraju ove priče učiniti da živim savršen život, da stalno putujem i izdvajam enormne količine novca za to, ali ovo je samo jedan segment mog života. Ono što se ne vidi i što nije tema ovog bloga jeste sav uloženi trud i znoj svakodnevnice sa kojom se borim baš kao i svako od vas.


Izvor: Google.com


Thursday, 17 November 2016

Vodič kroz Tetovo i Ohrid, Makedonija - šta posjetiti?

Prvobitno razočarenje onim što me je dočekalo u Skoplju, bilo je glavni povod da drugi dan boravka u Makedoniji odlučim promijeniti plan i uputim se ka Ohridu. Odluku je dodatno podgrijao zemljotres koji nam je tog jutra zatresao namještaj u apartmanu, pa smo se ranim jutrom spremili i produžili dalje. Vrijeme je bilo blago prohladno, ali i dalje u granici prijatnog za to doba godine.

Crkva Sv. Jovan Kaneo u Ohridu


Monday, 3 October 2016

Vodič kroz Skoplje, Makedonija - šta posjetiti?

Makedonija je dugo vremena bila na mojoj listi želja, ne zbog toga što sam smatrao da je ovo neka vrhunska turistička destinacija, nego iz prostog razloga što je jugonostalgičar u meni htio da doda i posljednje parče slagalici od šest dijelova, pa da s ponosom može reći da je obišao cijelu bivšu nam državu. Dok sam ostale republike imao priliku da posjetim još u djetinjstvu i ranoj adolescentskoj dobi, Makedonija je bila onaj kutak u koji me životne prilike nikada nisu odvukle, a vjerovatno i ne bi da se nisam odlučio maksuz tamo uputiti.

Fontana posvećena majkama Makedonije


Tuesday, 27 September 2016

Vodič kroz Ljubljanu, Slovenija - šta posjetiti?

Iako je prošlo već više od dva mjeseca otkad sam se vratio iz Slovenije, nagomilane obaveze i nedostatak slobodnog vremena su me spriječili da zaokružim putopis koji je započeo sjećanjima koja sam ponio sa Bleda, nastavio se opisom predivnog Pirana, a treba da bude okrunjen pričom iz slovenske prijestonice. Uprkos tome što su se utisci slegli do tačke pada detalja u zaborav, nisam mogao da ostavim Ljubljanu po strani i uskratim vas za prikaz ovog idiličnog gradića.

Ćiril-Metodov trg i Katedrala Sv. Nikole


Friday, 26 August 2016

Vodič kroz Piran, Slovenija - šta posjetiti?

Ne mogu se precizno sjetiti svojih prvih spoznaja o slovenskom primorju, ali poprilično sam uvjeren da sam dobar dio djetinjstva proveo u uvjerenju da Slovenija nema izlaz na more. Interesovanje za geografiju koje se u međuvremenu probudilo me je nagnalo da se počnem detaljnije baviti izučavanjem karte Evrope, te sam saznao da ova država ima morsku obalu, i to čak nešto dužu od one skromne bosanskohercegovačke. Međutim, moram priznati da sam relativno doskora bio ubijeđen da je Kopar ili kako ga Slovenci zovu Koper jedini slovenski grad koji izlazi na more. Nemalo sam bio iznenađen kada sam slučajno na internetu naletio na predivnu fotografiju gradića po imenu Piran i otkrio da se i on nalazi u Sloveniji.

Panorama Pirana uslikana sa gradskih zidina


Sunday, 7 August 2016

Vodič kroz Trst, Italija - šta posjetiti?

Prilikom planiranja nedavne posjete Sloveniji, razmišljao sam da li usput posjetiti i Trst ili ovaj put konačno ležernije iskoristiti vrijeme. Na kraju je razum ipak prevladao i od Trsta sam odustao, odlučivši taj dan posjetiti Bohinjsko jezero i odatle se zaputiti u pravcu Pirana, koji sam odabrao za stacionar. Sudbina je ipak imala drugačije planove pa me je tog jutra na Bledu, gdje sam proveo prethodnu noć, za dobro jutro pozdravio strašan pljusak praćen sivim oblacima. To je značilo iste vremenske prilike i na Bohinju, pa sam stoga brže-bolje spakovao stvari, odlučivši pobjeći što dalje. A, mislim, gdje drugo nego u Trst.

Dvorac Miramare


Friday, 29 July 2016

Vodič kroz kanjon Vintgar i Bled, Slovenija - šta posjetiti?

Vjerujem da svi imamo ona mjesta koja želimo da posjetimo, ali se okolnosti obično poslože tako da nas put odvuče na potpuno drugu stranu i ona vječno ostaju „prva ispod crte“ na listi planova. Jedno od takvih mjesta u mom slučaju je bio upravo Bled, i vjerovatno bi još dugo tu i ostao da nisam isplanirao Veneciju koja je šampion na listi odgođenih putovanja. Zbog određenih okolnosti Venecija je i ovaj put prolongirana, a kao zamjenska varijanta, u konkurenciji su se našle Slovenija i Makedonija. Pošto nisam želio obilaziti Skoplje u julu, pobjedu je odnijela Slovenija kao prijatnije mjesto za boravak u ovo doba godine. Isplanirao sam turu koja je uključivala obilazak nekih od najznačajnijih turističkih atrakcija ove zemlje, a prva postaja je trebalo da bude upravo Bledsko jezero.

Bledsko jezero


Saturday, 23 July 2016

Vodič kroz vodopad Kravica i Međugorje, Bosna i Hercegovina

Napokon je došlo vrijeme da podijelim s vama utiske i sa posljednje dionice moje mini hercegovačko-dalmatinske ture. Nakon dinamičnog vikenda koji je započeo u Mostaru, nastavio se u Dubrovniku i Stocu, završni dio rute je uključivao posjetu vodopadu Kravice kod Ljubuškog. Neposredna blizina Međugorja, koje je danas u svijetu poznato kao jedno od najvećih katoličkih svetišta, mi nije dopuštala da ga izostavim iz programa putovanja. Po završetku obilaska nekropole stećaka u Radimlji, zaputili smo se magistralnom cestom M6 ka zapadu u pravcu Čapljine i Ljubuškog. Vodopad Kravica je smješten u neposrednoj blizini mjesta Studenci, a dolazak do njega će zahtijevati čak i uključenje na dionicu autoceste A1 kojom ćete se voziti nekoliko kilometara.

Vodopad Kravice


Thursday, 14 July 2016

Vodič kroz Stolac i nekropolu stećaka Radimlja - šta posjetiti?

Posljednjih nekoliko mjeseci sam postao potpuni zaljubljenik u tzv. „road trip“ koncept putovanja, što bi u prevodu značilo putovanje automobilom od mjesta do mjesta. Nakon što sam obišao Mostar, Počitelj i Dubrovnik, u povratnoj varijanti sam se odlučio zadržati u Stocu, ušuškanom gradiću smještenom na jugoistoku Bosne i Hercegovine. Prije mene, ovdje su se kroz istoriju zaustavili Iliri, grčki pomorci, rimski patriciji, istočno gotski i osmanski osvajači, slavenski velikodostojnici, venecijanske vojskovođe i austrougarski namjesnici, ostavivši u amanet gradine i grobove koji su me i privukli u ovaj kraj.

Nekropola stećaka Radimlja


Wednesday, 6 July 2016

Vodič kroz Dubrovnik, Hrvatska - šta posjetiti?

Posljednje dvije decenije, otkako sebe mogu nazvati putnikom, turistom ili kako god već, obišao sam popriličan broj gradova bivše nam države Jugoslavije. Ako biste me pitali koji je najljepši grad na pomenutoj teritoriji, moj odgovor bi bez dileme bio Dubrovnik. Postoji par gradova, uglavnom jadranskog primorja, koji bi mogli da mu budu konkurencija, ali pored Dubrovnika ipak gube bitku barem za dužinu jednog koplja. Iako sam u ovaj grad svraćao više puta, posljednji boravak, iako kratak, poslužio je kao kruna upoznavanju Dubrovnika i podsticaj da svoje utiske podijelim u vidu putopisa sa budućim posjetiocima dalmatinskog bisera.


Stari grad u Dubrovniku


Saturday, 25 June 2016

Vodič kroz Počitelj, Bosna i Hercegovina - šta posjetiti?

Ako se zaputite iz pravca Mostara prema Jadranskom moru, mala je vjerovatnoća da ćete stići na vrijeme do konačnog odredišta. Kao što su nekada davno u grčkoj mitologiji sirene svojom pjesmom skretale mornare s kursa i pameti, tako će i bosanskohercegovačke ljepote privući prolaznike i zarobiti ih barem na nekoliko sati. Ako vas vrelo rijeke Bune ne prigrli kao Scila, onda će vas nešto južnije kao Haribda sačekati Počitelj i neće vam dopustiti da mu neopaženo promaknete. Iako mi je bilo u interesu da što prije dođem do moje ciljne destinacije, Dubrovnika, onog momenta kada se iza ozelenjenih brda promolio srednjovjekovni grad nesvakidašnje ljepote, nisam imao srca, a da se ne zaustavim.

Panorama Počitelja


Wednesday, 22 June 2016

Vodič kroz Mostar, Bosna i Hercegovina - šta posjetiti?

Kada djetinjstvo provedeš u zemlji zahvaćenoj ratom, putovanja su samo jedna u nizu stvari za koje ostaneš uskraćen. Upravo iz tog razloga na more sam otišao tek u desetoj godini života, ali sam barem imao tu sreću da odem, za razliku od mnoge djece kojima je to tih postratnih godina bilo misaona imenica. Osvrnuo sam se na ovaj momenat iz razloga što sam tom prilikom, prije sada već 19 ljeta, prvi put vidio i Mostar. Iako tada desetogodišnjak, još uvijek pamtim slike potpuno devastiranog grada pod najezdom velikih sivih skakavaca koji su me podsjećali na pošast opisanu u Bibliji. U tom trenutku bi malo ko rekao da će Mostar ponovo zaličiti na mjesto koje bi neko poželio vidjeti.

Pogled na Stari Most sa Koski Mehmed-Pašine džamije

Tuesday, 24 May 2016

Vodič kroz Lavov, Ukrajina - šta posjetiti? (II dio)

Uprkos ne baš obećavajućim vremenskim prognozama, drugog dana boravka u Lavovu osvanulo je iznenađujuće sunčano jutro. Budući da smo dan prije obišli stari grad, sada je bilo na redu da pokrijemo i margine mape koju sam pripremio prije puta. Međutim, prije toga je trebalo obaviti jedan važan zadatak, a to je kupovina povratne karte na željeznici. Budući da sam u Lavov stigao noću, tek sada sam imao priliku da pažljivije proučim zgradu željezničke stanice koja važi za jedan od najznačajnijih primjeraka Art Nouveau arhitekture na području Srednje Evrope. Izgrađena je u periodu između 1899. i 1904. godine na mjestu prethodne gotičke zgrade, kako bi se odgovorilo na potrebe grada koji se tada razvijao.

Željeznička stanica u Lavovu

Friday, 13 May 2016

Vodič kroz Lavov, Ukrajina - šta posjetiti? (I dio)

Za Lavov sam prvi put čuo još kao student. Već tada sam razmišljao o tome kako bih volio posjetiti Ukrajinu, a ovaj grad mi se činio kao logičan početak tog putovanja. U međuvremenu su me putevi odveli na druga mjesta, a onda su uslijedila i ona nemila dešavanja na Krimu i malobrojne agencije koje su imale Lavov u ponudi su povukle aranžmane. Poučen iskustvima iz Egipta i Tunisa, koje sam posjetio u posljednji čas prije nego što je situacija izmakla kontroli, nisam želio da propustim priliku da posjetim Ukrajinu prije nego što velike sile ponovo odluče da se kusuraju preko njene teritorije. 


Nacionalni teatar - jedan od simbola grada


Saturday, 7 May 2016

Kako stići od Budimpešte do Ukrajine vozom?

Mislim da u mojoj glavi postoji podsvjestan mentalni proces izbora destinacije za putovanje koji bi, kada bi se preveo u verbalnu formu, izgledao otprilike ovako: Ok, da vidimo gdje bih mogao putovati idući mjesec. Pariz? Pariz zvuči cool, ali nekako je previše ušminkan i kliše. Ne, nikako Pariz. Prag? Prag je predivan, ali vjerovatno ću naletjeti na hordu naših turista, a tako bi mi prijao bijeg od svega domaćeg. Prag otpisan. Kambodža? Da, Kambodža je vrh! Ali, ti nemaš para za Kambodžu! Ništa od toga. Hmm, da vidimo. Treba mi nešto što je u Evropi, ne košta pretjerano i po mogućnosti nije na meti naših turista kojima je vrhunski provod maraton po shopping centru i poziranje ispred „fancy“ turističkih atrakcija i istorijskih spomenika o kojima ne znaju ništa, ali eto čuli su da su to popularna mjesta pa hajde da ih slikaju da se vidi da su bili. I tako me je taj moj unutrašnji proces doveo do ideje da otputujem u Lavov, grad na sjeverozapadu Ukrajine.



Saturday, 23 April 2016

Vodič kroz Hunjadi zamak u Hunedoari, Rumunija

Došlo je vrijeme da prenesem utiske i sa posljednje destinacije prošlomjesečnog putovanja u Rumuniju. Riječ je o čuvenom zamku Janka Hunjadija u gradu Hunedoara, čiji je obilazak zapravo bio i glavni motiv posjete ovoj zemlji, dok su Temišvar i Sibiu bili samo logičan dodatak priči. Naspavan i odmoran, po prvi put nakon dužeg vremena, napustio sam idilični Sibiu i uputio se nazad u pravcu Bosne. Plan je bio da u povratku obiđemo spomenuti zamak, što bi nam došlo i kao svojevrsna pauza u cjelodnevnoj vožnji koja nas je taj dan očekivala. Hunedoara je smještena otprilike negdje na pola puta između Temišvara i Sibiua, možda nekih 60-ak kilometara bliža Sibiu nego Temišvaru. Riječ je o poprilično depresivnom industrijskom gradu koji za razliku od bisera Transilvanije poput Brašova, Sigišoara i Sibiua, nema mnogo da ponudi u turističkom smislu. Ipak, najljepši rumunski zamak je i više nego dovoljan razlog da skrenete sa glavnog puta i zaputite se nekih 17-ak kilometara u pravcu Hunedoare.

Hunjadi zamak u Hunedoari


Friday, 8 April 2016

Vodič kroz Sibiu, Rumunija - šta posjetiti?

Za Sibiu ili Sibinj sam čuo nakon moje prve posjete Rumuniji, kada sam u okviru agencijske ture obišao neke od ključnih turističkih atrakcija ove države. Tada nisam dovoljno poznavao ni njenu istoriju, ni geografiju, a taj nedostatak spoznaja me je upravo i vukao da se upustim u avanturu istraživanja. Kada sam nakon povratka otvorio mapu Rumunije i locirao mjesta koja sam obišao, nisam mogao da ne primijetim nešto neobično. Jedna tačka mi je na toj putanji djelovala kao da je namjerno izostavljena, iako mi se tada činilo logičnim da bude uključena u mrežu kojom smo se kretali. Pogađate da je riječ o Sibiu, gradiću smještenom u srcu Transilvanije. Budući da sam nedavno odlučio da ponovo posjetim Rumuniju, glavna motivacija su mi bili upravo Sibiu, kao i dvorac u Hunedoari, kojim ću se pozabaviti u sljedećem postu.

Pogled na evangelističku katedralu iz Donjeg grada


Friday, 1 April 2016

Vodič kroz Temišvar, Rumunija - šta posjetiti?

U nekoj književnoj varijanti ovaj putopis bi se vjerovatno zvao „Povratak staroj ljubavi“, ali budući da sam izabrao da praktičnost stavim ispred umjetničkog dojma, maksimalno sam uprostio naziv kako bi priča o Temišvaru došla do šireg auditorijuma. Ono što su za nekoga Italija ili Francuska za mene je Rumunija – država koja ima posebno mjesto u mom srcu i čije ljepote su baš po mojoj mjeri. U više sam navrata spominjao da me privlače destinacije koje nisu komercijalizovane do bola, a nepravda u vidu najstrašnijih predrasuda sa kojima je u očima naših ljudi suočena Rumunija, učinila je da je još više zavolim.

Rumunska saborna crkva


Friday, 4 March 2016

Vodič kroz Hodmezevašarhelj, Mađarska - šta posjetiti?

Vjerujem da vas većina nikada nije čula za grad po imenu Hodmezevašarhelj, a još manja šansa je da ćete ga znati locirati na mapi ili mu iz prvog pokušaja pravilno izgovoriti ime. Pitate se kako sam onda ja saznao za njega? Otkad sam počeo ozbiljnije da se pripremam za putovanja, imam običaj da prije polaska proučim ne samo mapu grada, nego i okoline jer ne želim da se desi da propustim nešto što vrijedi vidjeti, pa da se kasnije zbog toga kajem. Prilikom planiranja izleta u Segedin, grad na jugoistoku Mađarske, krenuo sam da pretražujem okolna mjesta i već u prvim pokušajima spazio sam grad čudnog naziva Hódmezővásárhely. Osim samog imena, zainteresovale su me i fotografije na osnovu kojih se moglo naslutiti da tu zaista ima nešto da se vidi. Hodmezevašarhelj ili Vašrelj, kako sam kasnije saznao da ga još nazivaju kod nas, svakako nije jedna od utabanih turističkih staza, ali mislim da će vas ono što slijedi navesti da razmislite o tome da ga posjetite.


Kossuth trg sa spomenikom Lajosu Kossuthu


Tuesday, 23 February 2016

Vodič kroz Segedin, Mađarska - šta posjetiti?

Dok sam bio mlad i neiskusan putnik, boravak van zemlje mi se uglavnom svodio na odlaske na more, a potom sam proširio program i na prvomajske i novogodišnje ture. Što sam bivao stariji, putovanja su mi se sve više uvlačila pod kožu i najbolje sam se osjećao kada sam negdje „sa strane“. Budući da se život ne sastoji samo od uživanja i da smo shodno tome ograničeni  vremenom i novcem, počeo sam da se uklapam u trenutne mogućnosti i shvatio da su vikend putovanja savršena prilika za bijeg od svakodnevnice, osvježenje duha i obnovu pozitivne energije. Povod putovanju u Segedin bio je rođendan prijateljice kojoj smo željeli priuštiti nešto više od pijanke u zagušljivom lokalu.


Zavjetna crkva kao zaštitni znak Segedina


Monday, 8 February 2016

11 načina da uštedite novac na putovanjima

Većina će se složiti da putovanja predstavljaju skup hobi, ali ukoliko se dobro organizujete to uopšte ne mora biti tako. Važno je posložiti prioritete, imati realna očekivanja, biti spreman na određena odricanja, naučiti nekoliko trikova i tada će vam se svaka destinacija činiti višestruko dostupnijom. Sjećam se kada sam prije nekoliko godina poželio otići na Kipar i gledao aranžmane turističkih agencija. Bio sam razočaran ogromnim cijenama, misleći da ću morati čekati godinama da bih uštedio za jedno takvo putovanje. U međuvremenu sam putovao na druga mjesta, istraživao i naučio da postoje razni načini da se uštedi na putovanjima i da zapravo nijedna destinacija ne mora da bude samo pusta želja. Prošle godine sam uspio otići na Kipar plativši tek četvrtinu agencijske cijene. Ovo su neki od savjeta koje želim podijeliti s vama.

1. Putujte samostalno umjesto sa agencijom


Većina naših putnika još uvijek intenzivno koristi usluge turističkih agencija, ali vjerujte mi da samostalna organizacija putovanja može višestruko da vam uštedi novac. Iako zahtijeva određen trud, istraživanje, i nosi veći stepen nesigurnosti, samostalno putovanje će vam omogućiti da vidite mnogo više nego što biste vidjeli sa agencijom, da se fokusirate na mjesta koja odgovaraju vašim interesovanjima i da pri tome ostvarite značajne uštede. Imajte na umu da se agencija ugrađuje u svaki segment putovanja, od prevoza, smještaja, pa do fakultativnih izleta. Putovanje sa agencijom može da bude dobar izbor ako su u pitanju rizične destinacije ili jeftine shopping ture, ali u svim ostalim slučajevima samostalna organizacija je bolje rješenje.


Monday, 1 February 2016

Vodič kroz Muzej istorije umjetnosti u Beču

U jednom od prethodnih postova započeo sam priču o Beču, opisavši jednodnevnu posjetu glavnom gradu Austrije. Glavni motiv odlaska iz Bratislave u Beč je bila posjeta Muzeju istorije umjetnosti i Prirodoslovnom muzeju. Spletom okolnosti, ovaj drugi sam morao odložiti za neki od narednih dolazaka, ali sam zato imao priliku da uživam u umjetninama izloženim u Muzeju istorije umjetnosti (njem. Kunst historiches museum Wien). 


Muzej istorije umjetnosti u Beču

Wednesday, 27 January 2016

Prelazak granice sa pasošem ili ličnom kartom?

Prateći ključne riječi u statistici bloga, primijetio sam da dosta ljudi ima dileme oko putnih isprava potrebnih za prelazak državne granice. Nadam se da ste dosad apsolvirali činjenicu da je svim zemljama bivše Jugoslavije (s izuzetkom Hrvatske i Slovenije) potreban pasoš za ulazak u zemlje Evropske Unije. Za ulazak na teritorij Velike Britanije i Irske pored pasoša je neophodna i viza.



Friday, 15 January 2016

Beč u zimskom periodu - šta posjetiti?

Na šta prvo pomislite kada čujete Beč? Neke od mojih glavnih asocijacija na prijestonicu Austrije su sjajna arhitektura, umjetnost, Mocart kugle (iako su doduše one potekle iz Salzburga, ali bože moj, sve je to Austrija), ali i gastarbajteri. Beč sam, baš kao i Bratislavu, imao priliku da vidim ranije u okviru novogodišnje ture sa turističkom agencijom, ali to je bio površan i brzinski obilazak, dovoljan tek toliko da mi zagolica maštu i učvrsti želju da ponovo vidim ovaj grad.


Statua u vrtovima Belvederea

Wednesday, 6 January 2016

Vodič kroz Bratislavu, Slovačka - šta posjetiti?

Prošlo je, čini mi se, 5 godina otkad sam posljednji put slavio Novu godinu negdje u Evropi. Bilo je riječ o nekoj agencijskoj turi Bratislava-Beč i uprkos sjajnim stvarima koje sam vidio, neizdrživa hladnoća te zime i beskonačno duga vožnja autobusom učvrstili su me u odluci da se u takve poduhvate više ne upuštam. Narednih godina sam se svim silama trudio da ignorišem prazničnu euforiju i preguram 31. decembar bez velike halabuke. 


Konjanička statua Svatopluka, kralja Velikomoravske kneževine