Saturday, 30 August 2014

Sredstva za sunčanje - Nivea vs Sun Dance

U štetne posljedice neumjerenog izlaganja sunčevim zracima upućene su već i ptice na granama, pa se ja ne bih mnogo zamarao pišući o tome. Koga zanima nešto više na tu temu, vjerovatno će pronaći odlične tekstove na stranicama naših divnih beauty blogerki. Muško sam, nisam neka pretjerana picajzla, ali vodim računa o zdravlju i izgledu. Ne koristim veliki broj kozmetičkih proizvoda, niti imam naviku i strpljenje da ih redovno nanosim. Međutim, nekad mi se desi da zalutam u drogerije i dragstore sa kozmetikom, pa se onda iznenadim kad vidim šta sve postoji i čemu služi. 

Jedna od takvih prilika je svakako odlazak na more kada skoknem da kupim higijenska sredstva i kremu za sunčanje. Budući da sam prošle godine imao tu sreću da dva puta vidim more, morao sam dopuniti zalihe. Ipak, zbog lošeg vremena nisam iskoristio većinu toga, pa su me ti proizvodi sačekali ove godine (sa još uvijek važećim rokom trajanja). Ono što mi je ostalo od prošle godine sam odlučio isprobati ove, a ono što mi je nedostajalo sam dokupio. Na kraju se desilo da sam u koferu imao proizvoda koliko i jedna prosječna žena. 


Wednesday, 27 August 2014

Shopping u Abu Dhabiju i Dubaiju

Kada neko spomene Abu Dhabi ili Dubai jedna od prvih asocijacija, pored luksuza i staklenih nebodera, jeste shopping. Ja kao i većina muškaraca nisam veliki ljubitelj shoppinga i u kupovinu odlazim uglavnom sezonski, ali mislim da se od mene kao od nekoga ko je bio u Emiratima očekuje da se dotaknem i ovog pitanja. U pisanju prethodnog posta jedan dio teksta sam posvetio upravo shopping mall-ovima, ali sam zbog obimnosti odlučio da ga rascijepim na dva posta, tako da se shopping pretvorio u zasebnu temu.

Monday, 25 August 2014

Abu Dhabi, šta posjetiti u prijestonici Ujedinjenih Arapskih Emirata

Nakon višemjesečnog traganja za destinacijom za ovogodišnje ljetovanje i nekoliko propalih izbora, konačna odluka je pala na Ujedinjene Arapske Emirate. Želja mi je bila da napokon otputujem i u Aziju, a s obzirom da destinacije jugoistočne Azije nisu jeftine, a moj budžet je imao limit, Emirati su se nametnuli kao najbolje rješenje. Sljedeća odluka koju je trebalo donijeti jeste – Abu Dhabi ili Dubai. Čitajući o oba grada, došao sam do informacije da je Dubai više usmjeren na turizam i manje konzervativan. Međutim, listajući ponude agencija, shvatio sam da u Dubaiju dosta hotela nema svoju plažu, što je meni bila veoma važna stavka. Upoređujući ponude i slike hotela sa utiscima drugih turista na Trip Advisoru, zaključio sam da hotel Khalidiya Palace Rayhaan iz lanca Rotana ima najbolji odnos cijene i kvaliteta, tako da sam se odlučio ipak za Abu Dhabi.


Friday, 8 August 2014

Turističke atrakcije Bosne i Hercegovine (II dio)

Turistima iz okolnih zemalja su vjerovatno prve asocijacije na Bosnu i Hercegovinu dobra hrana, bosanska kafa, prijatni ljudi i orijentalni štih koji se zadržao i nakon odlaska Turaka s ovih prostora. Međutim, Bosna i Hercegovina u turističkom smislu ima da pruži mnogo više od navedenog. U prethodnom postu sam započeo sa opisivanjem nekih lokacija koje bi mogle biti zanimljive kako domaćim, tako i stranim turistima. Fokusirao sam se na pomalo zaboravljene, ali vrijedne lokalitete, koji plijene svojom ljepotom i sadržajem. Budući da ni ovim postom neću moći zaokružiti priču o Bosni i Hercegovini, možete očekivati u najmanju ruku i treći nastavak. Prije nego što krenem prema sjeveru, odlučio sam se osvrnuti na još pet izuzetno atraktivnih lokaliteta u južnim predjelima Bosne i Hercegovine. 



Saturday, 2 August 2014

Turističke atrakcije Bosne i Hercegovine (I dio)

Glavni grad: Sarajevo 
Službeni jezik: bosanski, hrvatski, srpski 
Valuta: konvertibilna marka (KM)

Bosna i Hercegovina je smještena na jugoistoku Evrope, u zapadnom dijelu Balkana. Sastoji od dvije geografske i istorijske cjeline: većeg bosanskog dijela na sjeveru i manjeg hecegovačkog na jugu. Bosna je mahom planinska zemlja, a isto se odnosi i na Hercegovinu, s tom razlikom da je riječ o različitim karakterima tla. Iako relativno mala zemlja, Bosna i Hercegovina ima bogatu kulturu. Arhitektura Bosne i Hercegovine je jedinistvena i specifična zahvaljujući mnogim okolnostima a prije svega činjenicama da se Bosna i Hercegovina tokom svog hiljadugodišnjeg postojanja našla pod uticajem različitih kultura i civilizacija te činjenici da je tokom dugog perioda svoje istorije predstavljala svojevrsnu granicu između zapadnog i istočnog (orijentalnog) uticaja poprimajući i zadržavajući specifičnosti oba uticaja što je u konačnici rezultiralo raznovrsnom arhitekturom koja predstavlja značajno naslijeđe Bosne i Hercegovine. Budući da je nemoguće u jednom postu sažeti sva prirodna i kulturna bogatstva ove zemlje, nastojaću da vam kroz nekoliko postova predstavim najzanimljivije turističke sadržaje koje ona nudi. Za Sarajevo i Mostar ste vjerovatno svi čuli, a sada ćete imati priliku da se upoznate i sa drugim, ništa manje zanimljvim lokalitetima u Bosni i Hercegovini. Za početak sam odlučio odabrati pet lokaliteta koji su geografski relativno blizu jedan drugome i moguće ih je obići u okviru jedne turističke ture. Pa da počnemo.



 1. Nekropola stećaka Radimlja


Stećci su specifična vrsta srednjovijekovnih nadgrobnih spomenika karakterističnih isključivo za teritoriju nekoliko zemalja bivše Jugoslavije. Njihova jedinstvenost leži u činjenici da nisu izrađeni po uzoru na bilo koje druge vrste spomenika. Do sada je pronađeno preko 60.000 stećaka, od kojih se velika većina nalazi u Bosni i Hercegovini. Ukrasni motivi sa stećaka se uglavnom mogu svrstati u nekoliko skupina: socijalni simboli, religiozni simboli, figuralne predstave i tzv. čisti ornamenti. Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska, Republika Srbija i Republika Crna Gora su još 2009. godine pismom namjere dogovorile projekt Nominacija stećaka za upis na UNESCO-vu listu svjetske baštine, a nominacioni dosije je zvanično predat u junu 2014. godine na sastanku Vijeća ministara kulture Jugoistočne Evrope u Ohridu direktorici UNESCO-a Irini Bokovoj.